Вы вошли как Гость
Группа "Гости"Приветствую Вас Гость!
Пятница, 2024-05-17, 2:40 AM
Главная | Мой профиль | Регистрация | Выход | Вход | RSS

Категории раздела

Пенсионная реформа [14]
Зачем нужна пенсионная реформа, ответы на некоторые вопросы
Накопительная система [2]
Второй уровень пенсионного обеспечения

Статистика


Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа

Поиск

Каталог статей

Главная » Статьи » Пенсия » Пенсионная реформа

Право на трудову пенсію відтепер визначатиметься за новим законодавством

Із 1 жовтня 2011 року набрав чинності Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи". Про новації, запроваджені пенсійною реформою, розповідає  директор Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Микола Шамбір.

 - Миколо Івановичу, базовим законом, за яким йде на трудову пенсію більшість українців, залишився Закон про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проте до нього депутати внесли суттєві зміни і насамперед - щодо подовження страхового стажу. То ж як торкнуться вони жінок передпенсійного віку?

 - Справді, відтепер встановлений єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію - після досягнення 60 років. Однак для жінок процес збільшення пенсійного віку відбуватиметься поступово за такою схемою:

 у 55 років 6 місяців вийдуть на пенсію жінки, які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;

 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

 - Зате жінки передпенсійного віку мають можливість отримати так звану компенсацію від нової пенсійної реформи. У чому вона полягає?

 - Закон і справді передбачив компенсатор більш пізнього виходу на пенсію. Так, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення пенсії у розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

 - Тим часом закон не забороняє виходити на пенсію і в 55 років. Чи не так?

 - Але тут є кілька застережень. Таке право матимуть ті жінки, які звільнилися з роботи за наявності страхового стажу не менше 30 років. У цьому випадку розмір нарахованої їм пенсії буде зменшуватися на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.

 Скажімо, жінка має право на пенсію після досягнення 56 років, проте вона виявила бажання піти на заслужений відпочинок у 55 років 6 місяців. Розмір нарахованої її пенсії становить 1500 грн. Однак до виплати вона одержуватиме 1455 грн, тобто пенсія зменшується на 3 % (0,5 % х 6 місяців дострокового виходу на пенсію).

 У разі, коли така жінка до досягнення пенсійного віку працевлаштується, виплата її дострокової пенсії на час роботи припиниться. А ось після досягнення віку, відсоток на який було зменшено розмір пенсії, можна переглянути з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію.

 Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії. І найголовніше - норма виходу на пенсію з 55 років є тимчасовою, діятиме вона лише до 1 січня 2015 року.

 - А як змінено порядок відстрочення віку виходу на пенсію?

 - Відтермінувати час виходу на пенсію можна навіть на місяць. При цьому пенсія за віком призначатиметься з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців та на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу після досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

 Хочу зауважити, що право на відстрочення, а отже - на збільшення пенсії, мають лише особи, які досягли пенсійного віку, а також ті, які після досягнення віку 60 років продовжували працювати.

 - А чи збереглося право на достроковий вихід на пенсію скажімо, через скорочення?

 - Безумовно, таким громадянам гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо звільнення відбулося за півтора року до досягнення пенсійного віку. Тут йдеться про осіб, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі, з ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я.

 Однак варто мати на увазі, що такі пенсії призначатимуться за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, тобто за наявності 30 років страхового стажу у жінок і 35 років у чоловіків.

 Дуже важливе й інше - достроково призначена пенсія (незалежно від закону, за яким вона призначена) у період до досягнення пенсійного віку працюючим пенсіонерам не виплачуватиметься.

 - Вище ви згадали про такий соціальний стандарт, як мінімальний розмір пенсії. Хто відтепер матиме на нього право?

 - Тепер його можна отримати за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу, а у жінок - 30 років. А за кожний повний рік страхового стажу понад цю норму пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

 Норми щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімального розміру пенсії не поширюються на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності новим Законом, за винятком тих, кому пенсія перераховуватиметься з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

 - Як визначатиметься заробіток для обчисленні пенсії?

 - Для обчислення пенсії буде враховуватися лише заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За цей період індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку, тому пенсіонеру не потрібно буде збирати довідки про заробітну плату з підприємств, установ, організацій, де він працював.

 Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може бути врахована при обчисленні пенсії лише за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Це право пенсіонери матимуть лише до 1 січня 2016 року, а у випадку, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, - таку заробітну плату слід надавати обов'язково.

 Окрім того, збільшена й кількість періодів, які можна виключити при визначенні заробітку як невигідні. Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв та підряд за умови, що зазначені періоди загалом становлять не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

 Додатково за бажанням особи можуть бути виключені також періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню за такими ж підставами. Період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

 Окрім того, змінено показник середньої заробітної плати, з урахуванням якого визначатиметься заробіток для призначення пенсії. Тепер він братиметься не за рік, як було раніше, а за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії. До речі, ця норма почне діяти із 1 січня 2012 року. Передбачено також, що при обчисленні заробітної плати за періоди одержання допомоги по безробіттю враховуватиметься мінімальна зарплата. Нагадаю: донедавна при обчисленні зарплати за періоди одержання допомоги по безробіттю враховувалися нулі, що зменшувало коефіцієнт зарплати.

 - Розкажіть про новації при перерахунку пенсії.

 - Вони також суттєві. Перерахунок здійснюватиметься за наявності у пенсіонера не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У цьому випадку враховуватиметься заробітна плата (дохід), з якої обчислена пенсія.

 За бажанням пенсіонера може бути врахована також і заробітна плата за додаткові періоди страхового стажу. Тобто можна здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітку, одержаного після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У такому випадку зарплата визначатиметься із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

 Доцільність перерахунку пенсії з урахуванням і стажу, і заробітної плати, одержаних після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, необхідно буде визначати в кожному конкретному випадку. Це обумовлено тим, що у разі перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, будуть застосовуватися норми щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімальної пенсії за віком та відповідного підвищення пенсії за страховий стаж для жінок понад 30 років, а для чоловіків - понад 35 років.

 У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше, ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

 Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії ( не менше 35 років для чоловіків і 30 років - жінок), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

 - Пенсіонери звикли до того, що із збільшенням прожиткового мінімуму автоматично збільшувалися й їхні пенсії. Чи відбуватиметься цей процес нині?

 - Така норма збереглася для непрацюючих пенсіонерів. А ось для тих, які продовжують свою трудову діяльність, такий перерахунок здійснюватиметься лише після звільнення з роботи.

Категория: Пенсионная реформа | Добавил: Mother_Hobbit (2011-12-22)
Просмотров: 2104 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]